Kúrenie klimatizáciou? – aké má výhody, nevýhody a spotrebu

Kúrenie vášho domova klimatizáciou ponúka niekoľko výhod aj nevýhod. V tomto článku preskúmame rôzne výhody používania klimatizácie na kúrenie, od energetickej účinnosti po zlepšenú kvalitu vzduchu.

Výhody : kúrenie klimatizácia

– malá spotreba energie / úspornejšie ako elektrické a plynové kotle
– rýchle vyhriatite priestorov
– čistenie vzduchu
– ovládanie s aplikáciou
– kúrenie do -25°C
– možnosť chladenia v lete
– nenáraočná inštalácia

Nevýhody: 

– potrebuje údržbu/čistenie aspoň 1x ročne
– prúdenie vzduchu
– zníženie efektivity pri extrémne nízkych teplotách ( väčšie mínusy = väčšia spotreba )

Energetická účinnosť

Kúrenie klimatizáciou môže byť pozoruhodne energeticky účinné pretože mnohé moderné klimatizácie sú vybavené technológiou tepelných čerpadiel, ktorá im umožňuje efektívne prenášať teplo z vonkajšieho vzduchu do vášho domova. To znamená, že môžete zažiť teplý a pohodlný obytný priestor bez energeticky náročného procesu generovania tepla.

Úspora nákladov

Využitím klimatizácie môžete výrazne znížiť svoje náklady na kúrenie. Klimatizácie sú navrhnuté na vysokú energetickú účinnosť, čo vám pomáha šetriť peniaze na vašich účtoch za energie a zároveň sa udržiavať v teple počas chladnejších mesiacov.
Väčšina klimatizácií má účinnosť okolo 400-500%, to znamená že z 1kW elektrickej energie dokáže vygenerovať 4-5kW tepelnej energie.
Jednoduchšie povedané, keď kúrite elektrickým radiátorom s výkonom 2,5kW, tak to bude mať spotrebu 2,5 kW/hodina.
Keď kúrite s klimatizáciou s výkonom 2,5 kW, tak to bude mať spotrebu cca 0,6kW/hodina.
Ak chcete pozrieť podrobný rozpis spotrebu energie nájdete ju v článku Koľko elektriny spotrebuje klimatizácia

Príklad úspor z praxe

V roku 2022 sa jednej 4 člennej rodine, žijúcej v jednopodlažnom rodinnom dome (novostavba 2015) o výmere 110m2 s 15 cm zateplením, bola nainštalovaná klimatizácia Midea Xtreme Save 3,5 kW a Midea Xtreme Save 5,3 kW.
Predtým používali elektrický kotol s podlahovým kúrením a občas prikúrili krbom. Náklady na elektrinu pre celý dom pred inštaláciou klimatizácie boli 150 Eur/mesiac.
Po nainštalovaní klimatizácie kúrili len s klimatizáciou, už neprikurovali krbom a náklady na elektrinu klesli na 90 Eur/mesiac.
To predstavuje úsporu vo výške 720 Eur ročne !!!
Návratnosť investície je do 3 rokov.

Čistenie vzduchu – Zlepšená kvalita vzduchu

Okrem poskytovania tepla klimatizácie tiež pomáhajú zlepšiť kvalitu vnútorného vzduchu. Pri používaní klimatizácie dokážu filtrovať a čistiť vzduch, čím znižujú prítomnosť alergénov, prechu a znečisťujúcich látok. To môže byť obzvlášť výhodné pre jednotlivcov s respiračnými problémami alebo alergiami.

Všestrannosť

Ďalšou výhodou používania klimatizátora na kúrenie je jeho všestrannosť. Na rozdiel od tradičných vykurovacích systémov sa klimatizácie ľahko prepínajú medzi chladiacím a kúriacím režimom, ponúkajúc celoročný komfort v jednom pohodlnom zariadení. 

Hlučnosť

Dnešné klimatizačné systémy sú vytvorené s dôrazom na tichý chod, no pre niekoho môže aj najmenšia hlučnosť počas noci predstavovať rušivý faktor. Preto pri výbere klimatizačného zariadenia je dôležité zohľadniť nielen jeho technické parametre, ale brať do úvahy aj hluk, aby sa zabezpečilo optimálne prostredie pre pohodlný a pokojný spánok.

Kúrenie vášho domova klimatizáciou prináša rad výhod, od energetickej účinnosti a úspor nákladov po zlepšenú kvalitu vzduchu a všestranný prevádzkový režim. S dvojitou funkcionalitou moderných klimatizácií si môžete vychutnať pohodlný obytný priestor počas celého roka.
Klimatizácie na kúrenie ponúkajú nielen praktické výhody, ale tiež prispievajú k udržateľnejšiemu a ekologickejšiemu prístupu k vykurovaniu domu.

kúrenie klimatizáciou