Ako vybrať klimatizáciu?

Vychutnajte si doma ideálnu teplotu v lete i v zime.

Klimatizačné zariadenie toho môže zvládnuť omnoho viac, než len ochladiť alebo otepliť vzduch – a to bez ohľadu na vonkajšiu teplotu. Dokáže ho aj filtrovať alebo dezinfikovať. Kým v minulosti ste sa s ním stretli iba v kanceláriách, dnes môže spríjemniť aj váš domov.

Aký výkon klimatizácie potrebujem a kam umiestniť klimatizáciu?

Je rozdiel či potrebujem vychladiť miestnosť v rodinnom dome, bytovom dome alebo vo výškovej budove. Z hľadiska inštalácie rodinný dom predstavuje najjednoduchšie riešenie v umiestnení vonkajšej jednotky. V prípade bytového domu alebo výškovej budovy je potrebné navrhnúť či bude vonkajšia jednotka umiestnená na stene, na streche, prípadne na inom mieste.

Veľmi dôležitou informáciou je informácia akú plochu potrebujeme vychladiť. V závislosti od nej sa určuje výkon klimatizačnej jednotky. Zjednodušene si to môžeme určiť podľa nasledujúcej tabuľky:
do 25m2 2,5 kW
25 – 40 m2 3,5 kW
40 – 60 m2 5 kW
viac ako 60 m2 6,8 kW a viac
Od veľkosti miestnosti závisí výkon klimatizácie a teda aj jej spotreba (spotreba elektrickej energie v byte či dome) čo je nepochybne tiež dôležitý parameter pri výbere klímy.

Klimatizácia pre jednu alebo viac miestností?

Toto je veľmi podstatné aby sme rozhodli o počte klimatizácií a v neposlednom rade aj o výkone. Chladenie jednej miestnosti sa štandardne rieši jednou vnútornou a jednou vonkajšou jednotkou. Pri dvoch a viac miestnostiach to už môžeme riešiť dvoma spôsobmi – každá vnútorná jednotka má svoju vonkajšiu (je to menej elegantné, ale lacnejšie riešenie). Druhou možnosťou je multisplit, to znamená, že máme jednu vonkajšiu jednotku a viacero vnútorných jednotiek.

Typy klimatizácií

Mobilné
Prístroje s pomerne evidentnou výhodou – podľa potreby ich ľahko premiestnite nielen z jednej miestnosti do druhej, ale i z bytu na chatu či do akéhokoľvek iného priestoru. Nemusíte sa tak zaťažovať zložitou montážou a upevňovaním. Výraznou nevýhodou však býva väčšia hlučnosť a prítomnosť hadice, slúžiacej na odvod nazhromaždeného tepla.

Nástenné
Pomenovanie tohto typu zariadení vychádza z potreby jeho upevnenia na stenu. Najčastejšie sa stretnete s dvoma prevedeniami. Split pozostáva z vnútornej a vonkajšej jednotky a spojovacieho potrubia na chladivo. Sú tiché, nakoľko kompresor majú umiestnený vonku. Multi-split dokáže prostredníctvom jednej vonkajšej jednotky obsluhovať až šesť vnútorné. V porovnaní so split zariadeniami tak ponúka jednoduchšiu montáž a nižšie vstupné náklady.

Kazetové
Hlavnou prednosťou tohto typu klimatizačného zariadenia je nenápadnosť – inštaluje sa totiž do stropných podhľadov. Tichý prístroj budete mať pod kontrolou pomocou diaľkového ovládača.

Parapetné
Parapetné verzie vďaka spodným prieduchom dokážu napodobniť podlahové kúrenie, sú vesené na stenu.

Okenné
V prípade prístroja na pomedzí mobilného a splitového typu ide v podstate o kocku nainštalovanú priamo do okna. Jedna jej časť vyčnieva von, druhá presahuje dovnútra. Jednoduchú montáž kompenzuje hlučnejší chod a fakt, že máte v podstate zablokované okno.

Na čo sa zamerať
Základné požiadavky

Zvážte, ako často bude klimatizačné zariadenie v prevádzke a takisto si premyslite veľkosť priestoru, o ktorý sa bude starať. Tieto závery vám napovedia, či stojí za to investovať do vyspelejšieho modelu alebo si vystačíte so základným typom s minimálnym počtom funkcií.

Tých môže byť k dispozícii naozaj široké spektrum – spomeňme napríklad čistenie vzduchu alebo bezprievanovú funkciu napríklad Samsung Windfree. Prístroje dokonca väčšinou môžu vykurovať a sčasti tak nahradiť radiátory. Nezabudnite ani na hlučnosť spojenú s klimatizačným zariadením. Ak bude pracovať prakticky počas celého roka, sústreďte sa na modely s čo najnižšou spotrebou elektrickej energie. 

Prenositeľnosť
Na trhu nájdete stacionárne a mobilné klimatizačné zariadenia. Pokiaľ ide o kvalitu, môžu byť porovnateľné – záleží skôr na tom, čo vám viac vyhovuje. Majte však na pamäti, že mobilné zariadenia bývajú hlučnejšie a teplo bude potrebné odvádzať pomocou hadice. Kondenzovú vodu je tiež potrebné odovzdať pomocou hadice, alebo zbernej nádoby na vodu. Stacionárne modely ponúkajú zväčša tichší chod a bývajú lepšou voľbou pre celoročné využívanie.

Dizajn
Štandardom je v tomto smere väčšinou biela farba, avšak nemusíte mať obavy z nevzhľadných „škatúľ“. Najmä v prípade interiérových a mobilných verzií si môžete byť istí, že na ich výslednom vzhľade sa podieľal aj designér. Či už obľubujete ostré hrany alebo zaoblené tvary, určite si vyberiete.

Záruka a servis
Zo zákona vyplýva garancia dvojročnej záručnej lehoty.  My ponúkame aj modely s 3 a 5 ročnou zárukou.

Dôležité parametre

Energetická trieda
Tento údaj nájdete na energetickom štítku, ktorý by nemal chýbať pri žiadnom, na trhu dostupnom modeli. Vždy si vyberte minimálne A+, ideálne A++. Najkvalitnejšie zariadenia bývajú zaradené do kategórie A+++. Nakoľko bude prístroj zakaždým pracovať aspoň niekoľko hodín, vždy je lepšie zvoliť úspornejšie riešenie.

Chladiaci výkon
Hodnota uvádzaná v kilowattoch pri slabších prístrojoch okolo 2,5 kW vystačia na menej frekventované používanie v jednej miestnosti či menšom byte. Najvýkonnejšie modely (okolo 7 kW) dokážu spríjemniť plochy 85 m2. Tieto hodnoty však nezohľadňujú získané teplo napríklad z kuchyne pri varení. Z tohto dôvodu sa v rámci výkonu osvedčuje ponechanie rezervy.

Kvalitné prístroje môžu popri ochladzovaní miestnosť aj zbaviť vlhkosti. V takých prípadoch sa hodnoty uvádzajú v litroch za hodinu. Štandardom sú 1-2 l /hod..

Rozmery a hmotnosť
Väčšina klimatizačných zariadení vážia okolo 10 kg. V prípade mobilných modelov však môže ísť aj o 20 a viac kg. Najčastejšie sa stretnete s hmotnosťou 25-35 kg. Pri nástenných typoch prístrojov preto mimoriadne záleží na spoľahlivom a kvalitnom upevnení na stenu, aby nedošlo k ich náhodnému zrúteniu.

Rozmery mobilných klimatizačných zariadení s rozmerom 40 x 40 cm zväčša dosahujú výšku 75 cm. Vonkajšia jednotka nástenných modelov disponuje veľkosťou približne vxšxh 50 x 80 x 30 cm, vnútorná časť je orientačne vysoká minimálne 30 cm, 80 cm široká a hlboká cca 20-25 cm.

Hlučnosť
Prvotriedne split modely pracujúce v nočnom režime dosahujú cca 19 dB. Častejšie sú zariadenia s priemernou hlučnosťou 30 dB. Mobilné typy bývajú hlučnejšie, málokedy sa dostanú pod úroveň 50 dB.

Spôsob odvádzania kondenzátu
Vedľajším produktom chladenia a odvlhčovania je voda, ktorú je potrebné odvádzať z vnútornej jednotky pomocou kondenznej hadičky samospádom, alebo kondenzným čerpadlom v prípade keď samospád nie je možný. Kondenzná voda je odvedená vonku.
Pri mobilných zariadeniach kondenznú vodu väčšinou odvádzame do príslušnej nádržky, kde sa zráža, a raz za čas ju treba vyprázdniť.

Funkcie
Ionizácia – proces čistenia vzduchu, počas ktorého je prach v miestnosti nabíjaný zápornými iónmi. Vytvárajú zhluky, vďaka čomu ich jednoduchšie zachytávajú prachové filtre. Následne zoxidujú a sú zničené. Okrem tohto typu prístrojov trh ponúka aj samostatné čističky vzduchu s ionizačnou technológiou alebo priamo ionizátory.

Čistenie vzduchu – klimatizačné zariadenia môžu disponovať rozličnými filtrami na ďalšie vyčistenie vzduchu – zbavenie prachu, dymu, baktérií, plesní či vírusov. Filtre pracujú na chemickom princípe alebo prostredníctvom nanočastíc. Plazmový filter s elektrickým napájaním zo vzduchu odstráni roztoče, mikróby i ten najjemnejší prach.

Rozličné programy chladenia a ventilátora – Automatický mód je ideálna funkcia, pokiaľ nechcete neustále hľadať to správne nastavenie. V rámci ponuky vopred nastavených režimov sa môžete stretnúť s možnosťou krátkej prevádzky s maximálnou intenzitou, tichým (nočným) chodom alebo fungovaním s postupne sa znižujúcim výkonom.

Čistenie prístroja a filtrov
Minimálne raz za rok by mal prístroj podstúpiť pravidelnú servisnú prehliadku, čistenie a dezinfekciu. Predĺžite tak jeho bezproblémový chod a životnosť. Pri zariadeniach v záruke je potrebné servisnú prehliadku, čistenie a dezinfekciu vykonať minimálne 1x ročne.

Filtre odporúčame aby ste vyčistili aj sami aspoň raz za tri mesiace. V tomto smere rozhoduje aj obdobie, počas ktorého prístroj využívate. Na jar, kedy začína sezóna peľov, alebo pri zvýšenej koncentrácii prachu to môže byť pokojne i každý mesiac. Mesačný interval sa vzťahuje aj na 24-hodinovú prevádzku.

Ak si s niečím neviete rady, vždy kontaktujte odborníka. Servis i prácu zvládne ľahko a zároveň budete mať záruku 100-percentej diagnostiky i kvality.